The Young's modulus of the materials of the rod is,2×1011N/m2 and its density is 8000 kg/m3. The time taken by a sound wave to traverse 1 m of the rod will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−4s
b
2×10−4s
c
8×10−2s
d
16×10−2s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
. The speed of sound wave in a rod is given by V=Yd=2×10118000=5000m/s Time taken to traveEe 1 m is Siven by t=15000=2×10−4s