The Young's modulus of a rope of 10m length and having diameter of 2 cm is 20×1011dyne cm-2.If the elongation produced in the rope is 1 cm, the force applied on the rope is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.28×105N
b
6.28×104N
c
6.28×104 dyne
d
6.28×105 dyne
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Young's modulus of a rope, Y=FLAΔlGiven, L=10m,A=πr2=π(1)2=πY=20×1011 dyne cm−2,Δl=1cm ⇒F=Y⋅A⋅ΔlL⇒F=20×1011×π×110×102 F=6.28×109 dyne or F=6.28×104N