A zener diode in the circuit shown has a knee current of 5 mA and a maximum allowed power dissipation of 300 mW. What are the minimum and maximum load currents that can be drawn safely from the circuit, keeping the output voltage V0 constant at 6 volts ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 mA, 180 mA
b
5 mA, 110 mA
c
10 mA, 55 mA
d
60 mA, 180 mA
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current from source isI=(9−6)/50=.06A= 60 mA Now, Izmin=5mA and Izmax=Pmax/Vz=300mW/6V = 50 mASo,Lmax=I−Izmin=60mA−5mA = 55 mAAndLmin=I−Izmax=60mA−50mA = 10mA