A Zener diode of voltage VZ(=6 V) is used to maintain a constant voltage across a load resistance RL (=1000Ω) by using a series resistance Rs(=100Ω). If the e.m.f. of source is E(=9 V), what is the power (in watt) being dissipated in Zener diode ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, E=9 V;Vz=6V;RL=1000Ω and Rs=100Ω Potential drop across series resistor V=E−VZ=9−6=3 V Current through series resistance RS is I=VR=3100=0.03 A Current through load resistance RL is IL=VZRL=61000=0.006 A Current through Zener diode is IZ=I−IL=0.03−0.006=0.024amp Power dissipated in Zener diode is PZ=VZIZ=6×0.024=0.144watt