In a hypothetical population of 100 individual having ‘r’ = 0.5/ female/ year, what will be the population size in 6 years (with e = 2.72) showing exponential rate of growth?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N0 (Initial population) = 100r (growth rate) = 0.5t (time) = 6 yearse = 2.72Nt = Noert= 100 x 2.720.5 x 6= 100 x 2.723= 100 x 20.12Population after 6 years = 2012