If 20 J of energy is trapped at producer level, then how much energy will be available to peacock as food in the following chain? plant → mice → snake → peacock
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.02 J
b
0.002 J
c
0.2 J
d
0.0002 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy trapped at producer level, plant = 20 JEnergy trapped by mice = 20 x 10% = 2 JEnergy trapped by snake = 2 x 10% = 0.2 JEnergy trapped by peacock = 0.2 x 10% = 0.02 JEnergy available to peacock is the energy trapped by the snake. Therefore, the correct answer is 0.2 J