In a random mating population, frequency of disease causing recessive allele is 80%. What would be the frequency of carrier individuals in that population.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16%
b
32%
c
64%
d
100%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
recessive allele q = 0.8p+q = 1; p = q-1dominant allele p = 0.2Carrier is heterozygous, 2pq = 2 × 0.2 × 0.8 = 0.32; hence 32%
In a random mating population, frequency of disease causing recessive allele is 80%. What would be the frequency of carrier individuals in that population.