What will be the stroke volume of a person with 6000 ml of cardiac output and 0.8 sec for each cardiac cycle ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 ml
b
60 ml
c
70 ml
d
80 ml
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Stroke volume = cardiac outputNumber of beats per minuteTime per each cycle = 0.8 secNumber of beats per minute = 600.8=75beatsStroke volume = 600075=80 ml