What would be the cardiac output of a person if the blood volume in each ventricle is 120 mL at the end of diastole and 50 mL at the end of systole and the heart rate is 60 beats per minute?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5,400 mL
b
4,200 mL
c
10,200 mL
d
4,800 mL
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Stroke volume = End diastolic volume – end systolic volume = 120 mL – 50 mL = 70 mLCardiac output = stroke volume x heart rate = 60 x 70Stroke volume = 4,200 mL