What would be the heart rate of person if the cardiac output is 5 L, blood volume in the ventricles at the end of diastole is 100 mL and at the end of ventricular systole is 50 mL?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 beats per minute
b
75 beats per minute
c
100 beats per minute
d
125 beats per minute
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CO (cardiac output) = HR (heart rate) × SV (stroke volume)SV = End Diastolic Volume - End Systolic Volume = 100-50 = 50HR = COSV=500050=100 beats
What would be the heart rate of person if the cardiac output is 5 L, blood volume in the ventricles at the end of diastole is 100 mL and at the end of ventricular systole is 50 mL?