Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 0.50 g sample containing only anhydrous FeCl3 ( molar mass: 162.5gmol1) and AlCl3 (molar mass: 133.5 g mol1 yielded 1.435g of  AgCl (molar mass: 143.5gmol1).  The mass of FeCl3 in the sample is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.3126 g

b

0.4157 g

c

0.2345 g

d

0.1567 g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of AgCl obtained, n=mM=1.435g143.5gmol1=0.01mol

Let x be the mass of FeCl3, then

Amount of FeCl3 =x162gmol1 and  Amount of AlCl3=0.50gx133.5gmol1

Hence,  3x162gmol1+0.50gx133.5gmol1=0.01mol

Solving for x, we get

x=1(28.5)0.01×162×133.5381g=0.3126g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 0.50 g sample containing only anhydrous FeCl3 ( molar mass: 162.5gmol−1) and AlCl3 (molar mass: 133.5 g mol−1 yielded 1.435g of  AgCl (molar mass: 143.5gmol−1).  The mass of FeCl3 in the sample is