Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball of mass 10 kg is moving with a velocity of 10 m/s. It strikes another ball of mass 5 kg which is moving in the same direction with a velocity of 4 m/s. If the collision is elastic, their velocities after the collision will be, respectively

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 m/s, 10 m/s

b

12 m/s, 25 m/s

c

12 m/s, 6 m/s

d

6 m/s, 12 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In an elastic collision, both momentum and kinetic energy are conserved. To determine the velocities of the two balls after the collision, we can use the following formulas for one-dimensional elastic collisions:

  1. Velocity of the first ball after collision (v₁'):

    v₁' = [(m₁ - m₂) / (m₁ + m₂)] * u₁ + [(2 * m₂) / (m₁ + m₂)] * u₂

  2. Velocity of the second ball after collision (v₂'):

    v₂' = [(2 * m₁) / (m₁ + m₂)] * u₁ + [(m₂ - m₁) / (m₁ + m₂)] * u₂

Where:

  • m₁ and m₂ are the masses of the first and second balls, respectively.
  • u₁ and u₂ are the initial velocities of the first and second balls, respectively.
  • v₁' and v₂' are the velocities of the first and second balls after the collision, respectively.

Given:

  • m₁ = 10 kg
  • u₁ = 10 m/s
  • m₂ = 5 kg
  • u₂ = 4 m/s

Plugging in these values:

  1. Calculating v₁':

    v₁' = [(10 kg - 5 kg) / (10 kg + 5 kg)] * 10 m/s + [(2 * 5 kg) / (10 kg + 5 kg)] * 4 m/s = (5 kg / 15 kg) * 10 m/s + (10 kg / 15 kg) * 4 m/s = (1/3) * 10 m/s + (2/3) * 4 m/s = 10/3 m/s + 8/3 m/s = 18/3 m/s = 6 m/s

  2. Calculating v₂':

    v₂' = [(2 * 10 kg) / (10 kg + 5 kg)] * 10 m/s + [(5 kg - 10 kg) / (10 kg + 5 kg)] * 4 m/s = (20 kg / 15 kg) * 10 m/s + (-5 kg / 15 kg) * 4 m/s = (4/3) * 10 m/s - (1/3) * 4 m/s = 40/3 m/s - 4/3 m/s = 36/3 m/s = 12 m/s

Therefore, after the collision:

  • The 10 kg ball will have a velocity of 6 m/s.
  • The 5 kg ball will have a velocity of 12 m/s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring