RD Sharma Solutions for Class 6 Maths Chapter 22 – Data Handling II (Pictographs) introduce students to the visual representation of data using pictures and symbols. This chapter makes learning data fun and engaging by teaching how to interpret and create pictographs—a key skill in early statistics. Using RD Sharma Class 6 Chapter 22 Solutions, students learn how to organize information clearly and read patterns from visuals, making it easier to understand large sets of data at a glance.
Practicing these questions sharpens observation and analytical thinking, which are essential for higher classes and competitive exams. Topics like data interpretation, graphs, and statistics are frequently tested in Olympiads and board exams, and pictographs build the perfect foundation for them. With step-by-step explanations, these RD Sharma Solutions Class 6 Maths help students develop confidence and accuracy in solving real-world data problems. It's a must-practice chapter for any student aiming to excel in Maths and logical reasoning.
RD Sharma Solutions for Class 6 Maths Chapter 22 – Data Handling II (Pictographs) focus on teaching students how to represent numerical data visually using pictographs—where each picture or symbol stands for a fixed number of items.
A pictograph is a way to represent data using images or symbols. Each symbol represents a specific number of items, making it easier to compare and understand large data sets at a glance. It is a simple and engaging method to present data, especially useful for beginners.
Topics Covered in Chapter 22
Exercise 22.1: Includes questions on reading and drawing pictographs based on given data, understanding keys, and answering questions based on pictorial representations.
Loading PDF...
This chapter is essential for developing early data interpretation skills. By practicing with RD Sharma Solutions Class 6 Maths Chapter 22, students learn to think logically, work with real-life data, and prepare for higher-level topics in statistics and reasoning.
Get the free PDF download of RD Sharma Solutions for Class 6 Maths Chapter 22 – Data Handling II (Pictographs), expertly prepared by experienced Maths teachers. This comprehensive PDF includes all solved questions from Chapter 22, making it a perfect tool to revise the full syllabus and strengthen your understanding of pictographs. The deatiled solutions help students learn how to read, interpret, and draw pictorial representations of data with ease.
Whether you're preparing for school exams or aiming to improve your data handling skills, these RD Sharma Class 6 Chapter 22 Solutions offer clear guidance and plenty of practice. These resources follow the latest CBSE curriculum and align well with NCERT Solutions for Class 6 Maths. Students can also explore online learning and test prep for exams like IIT JEE, NEET, and other competitive tests. Download the Chapter 22 PDF today and make your study routine smarter and more useful.
Don't Miss PDF of All Chapters
1. Define the following terms:
(i) Observations
(ii) Data
(iii) Frequency of an observation
(iv) Frequency distribution
(i) Observations:
An observation refers to a single piece of information or a recorded value collected while studying a particular event, object, or experiment. It is typically noted during surveys, experiments, or data collection activities.
(ii) Data:
Data is a systematic collection of facts, numbers, or measurements gathered for analysis. These can represent quantities, characteristics, or outcomes and are used to draw conclusions or identify patterns.
(iii) Frequency of an Observation:
The frequency of an observation tells us how many times a specific value or item appears in a given set of data. It helps in understanding how common or rare certain values are in the data set.
(iv) Frequency Distribution:
A frequency distribution is a table or chart that organizes raw data into categories or intervals, showing the number of times each value occurs. It helps simplify and summarize large amounts of data for easier interpretation.
2. The following pictograph shows the number of pencils sold by a stationery shop during a week. Each pencil symbol represents 20 pencils.
Days | Number of Pencils Sold |
Monday | ✏️✏️✏️ |
Tuesday | ✏️✏️✏️✏️ |
Wednesday | ✏️✏️ |
Thursday | ✏️✏️✏️✏️✏️ |
Friday | ✏️✏️✏️✏️ |
Saturday | ✏️✏️✏️✏️✏️✏️ |
a) On which day were the most pencils sold? b) How many pencils were sold on Wednesday? c) What is the total number of pencils sold in the week? d) How many more pencils were sold on Saturday than on Monday?
Solution: Each pencil symbol ✏️ represents 20 pencils.
a) On Saturday, 6 pencil symbols are shown, which means 6 × 20 = 120 pencils were sold. This is the highest number, so the most pencils were sold on Saturday.
b) On Wednesday, 2 pencil symbols are shown, which means 2 × 20 = 40 pencils were sold.
c) Total pencils sold:
Monday: 3 × 20 = 60
Tuesday: 4 × 20 = 80
Wednesday: 2 × 20 = 40
Thursday: 5 × 20 = 100
Friday: 4 × 20 = 80
Saturday: 6 × 20 = 120
Total = 60 + 80 + 40 + 100 + 80 + 120 = 480 pencils
d) Saturday: 6 × 20 = 120 pencils Monday: 3 × 20 = 60 pencils Difference = 120 - 60 = 60 pencils
3. The pictograph below shows the number of books read by five students in a month. Each book symbol represents 4 books.
Students | Number of Books Read |
Aditya | 📚📚📚📚 |
Bhavya | 📚📚📚 |
Chetan | 📚📚📚📚📚 |
Deepa | 📚📚 |
Esha | 📚📚📚📚📚📚 |
a) Who read the maximum number of books?
b) Who read the minimum number of books?
c) How many more books did Esha read than Bhavya?
d) What is the average number of books read by all students?
Solution:
Each book symbol 📚 represents 4 books.
a) Esha has 6 book symbols, which means 6 × 4 = 24 books. This is the maximum.
b) Deepa has 2 book symbols, which means 2 × 4 = 8 books. This is the minimum.
c) Esha read 6 × 4 = 24 books
Bhavya read 3 × 4 = 12 books
Difference = 24 - 12 = 12 books
d) Total books read:
Aditya: 4 × 4 = 16
Bhavya: 3 × 4 = 12
Chetan: 5 × 4 = 20
Deepa: 2 × 4 = 8
Esha: 6 × 4 = 24
Total = 16 + 12 + 20 + 8 + 24 = 80 books
Average = 80 ÷ 5 = 16 books
4. The pictograph illustrates the monthly ice cream sales in a park across different times of the year. Each ice cream symbol represents 50 ice creams.
Month | Number of Ice Creams Sold |
January | 🍦 |
February | 🍦🍦 |
March | 🍦🍦🍦 |
April | 🍦🍦🍦🍦 |
May | 🍦🍦🍦🍦🍦 |
June | 🍦🍦🍦🍦🍦🍦 |
a) In which month were the maximum ice creams sold?
b) How many ice creams were sold in March?
c) Calculate the total ice creams sold from January to June.
d) How many more ice creams were sold in May than in February?
Solution:
Each ice cream symbol 🍦 represents 50 ice creams.
a) In June, 6 ice cream symbols are shown, which means 6 × 50 = 300 ice creams were sold. This is the maximum.
b) In March, 3 ice cream symbols are shown, which means 3 × 50 = 150 ice creams were sold.
c) Total ice creams sold:
January: 1 × 50 = 50
February: 2 × 50 = 100
March: 3 × 50 = 150
April: 4 × 50 = 200
May: 5 × 50 = 250
June: 6 × 50 = 300
Total = 50 + 100 + 150 + 200 + 250 + 300 = 1,050 ice creams
d) May: 5 × 50 = 250 ice creams
February: 2 × 50 = 100 ice creams
Difference = 250 - 100 = 150 ice creams
5. The pictograph shows the number of saplings planted by different classes in a school. Each tree symbol represents 10 saplings.
Class | Number of Saplings Planted |
Class 5 | 🌱🌱🌱 |
Class 6 | 🌱🌱🌱🌱🌱 |
Class 7 | 🌱🌱🌱🌱 |
Class 8 | 🌱🌱🌱🌱🌱🌱 |
Class 9 | 🌱🌱 |
Class 10 | 🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱 |
a) Maximum number of saplings was planted by which Class?
b) How many saplings were planted by Class 6?
c) How many more saplings did Class 10 plant than Class 9?
d) What is the total number of saplings planted by all classes together?
Solution:
Each sapling symbol 🌱 represents 10 saplings.
a) Class 10 has 7 sapling symbols, which means 7 × 10 = 70 saplings. This is the maximum.
b) Class 6 has 5 sapling symbols, which means 5 × 10 = 50 saplings.
c) Class 10 planted 7 × 10 = 70 saplings
Class 9 planted 2 × 10 = 20 saplings
Difference = 70 - 20 = 50 saplings
d) Total saplings planted:
Class 5: 3 × 10 = 30
Class 6: 5 × 10 = 50
Class 7: 4 × 10 = 40
Class 8: 6 × 10 = 60
Class 9: 2 × 10 = 20
Class 10: 7 × 10 = 70
Total = 30 + 50 + 40 + 60 + 20 + 70 = 270 saplings
6. The pictograph shows the number of toys manufactured by a factory in different months. Each toy symbol represents 25 toys.
Month | Number of Toys Manufactured |
July | 🧸🧸🧸🧸 |
August | 🧸🧸🧸🧸🧸🧸 |
September | 🧸🧸🧸🧸🧸 |
October | 🧸🧸🧸 |
November | 🧸🧸🧸🧸🧸🧸🧸 |
December | 🧸🧸🧸🧸🧸🧸 |
Construct a table showing the actual number of toys manufactured each month and answer the following questions:
a) In which month were the least toys manufactured?
b) What is the difference between the maximum and minimum number of toys manufactured in a month?
c) What is the average number of toys manufactured per month?
Solution:
Each toy symbol 🧸 represents 25 toys.
Month | Number of Toy Symbols | Number of Toys Manufactured |
July | 4 | 4 × 25 = 100 |
August | 6 | 6 × 25 = 150 |
September | 5 | 5 × 25 = 125 |
October | 3 | 3 × 25 = 75 |
November | 7 | 7 × 25 = 175 |
December | 6 | 6 × 25 = 150 |
a) In October, 3 toy symbols show 3 × 25 = 75 toys were manufactured. This is the least.
b) Maximum toys: November with 7 × 25 = 175 toys
Minimum toys: October with 3 × 25 = 75 toys
Difference = 175 - 75 = 100 toys
c) Total toys manufactured = 100 + 150 + 125 + 75 + 175 + 150 = 775 toys
Average = 775 ÷ 6 = 129.17 toys (or approximately 129 toys)
7. Observe the pictograph given below and answer the questions that follow. It represents the number of fruits consumed by children over the course of a week. Each fruit symbol represents 5 fruits.
Child | Number of Fruits Eaten |
Aryan | 🍎🍎🍎🍎 |
Bianca | 🍎🍎🍎🍎🍎🍎 |
Chloe | 🍎🍎🍎 |
David | 🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎 |
Emma | 🍎🍎🍎🍎🍎 |
a) How many fruits did Bianca eat?
b) Who ate the maximum number of fruits?
c) How many total fruits were eaten by all children?
d) If each child wants to eat 40 fruits in a week, how many more fruits does Chloe need to eat?
Solution:
Each fruit symbol 🍎 represents 5 fruits.
a) Bianca has 6 fruit symbols, which means 6 × 5 = 30 fruits.
b) David has 7 fruit symbols, which means 7 × 5 = 35 fruits. This is the maximum.
c) Total fruits eaten:
Aryan: 4 × 5 = 20
Bianca: 6 × 5 = 30
Chloe: 3 × 5 = 15
David: 7 × 5 = 35
Emma: 5 × 5 = 25
Total = 20 + 30 + 15 + 35 + 25 = 125 fruits
d) Chloe eat 3 × 5 = 15 fruits
To reach 40 fruits, Chloe needs 40 - 15 = 25 more fruits
8. The pictograph illustrates the total number of electric bulbs sold by the shop over the course of one week. Each bulb represents 15 Bulbs
Day | Number of Bulb Symbols | Number of Bulbs Sold |
Monday | 💡💡 | 2 |
Tuesday | 💡💡💡💡 | 4 |
Wednesday | 💡💡💡 | 3 |
Thursday | 💡💡💡💡💡 | 5 |
Friday | 💡💡💡💡 | 4 |
Saturday | 💡💡💡💡💡💡 | 6 |
a) Create a table showing the actual number of bulbs sold each day.
b) On which day were the maximum number of bulbs sold?
c) Find the total number of bulbs sold from Tuesday to Friday.
d) How many bulbs were sold on average per day?
Solution:
Each bulb symbol 💡 represents 15 bulbs.
a) Table showing actual number of bulbs sold:
b) On Saturday, 6 bulb symbols show 6 × 15 = 90 bulbs were sold. This is the maximum.
c) Total bulbs sold from Tuesday to Friday:
Day | Number of Bulb Symbols | Number of Bulbs Sold |
Monday | 2 | 2 × 15 = 30 |
Tuesday | 4 | 4 × 15 = 60 |
Wednesday | 3 | 3 × 15 = 45 |
Thursday | 5 | 5 × 15 = 75 |
Friday | 4 | 4 × 15 = 60 |
Saturday | 6 | 6 × 15 = 90 |
Tuesday: 4 × 15 = 60
Wednesday: 3 × 15 = 45
Thursday: 5 × 15 = 75
Friday: 4 × 15 = 60
Total = 60 + 45 + 75 + 60 = 240 bulbs
d) Total bulbs sold in the week = 30 + 60 + 45 + 75 + 60 + 90 = 360 bulbs
Average = 360/6 = 60 bulbs/day
9. The pictograph represents the quantity of cricket balls bought by various sports shops. Each cricket ball symbol represents 8 balls.
Store | Number of Cricket Ball Symbols | Number of Cricket Balls Purchased |
Sports King | 🏏🏏🏏🏏🏏 | 5 |
Sporty | 🏏🏏🏏 | 3 |
Champions | 🏏🏏🏏🏏🏏🏏🏏 | 7 |
Play On | 🏏🏏🏏🏏 | 4 |
Winner | 🏏🏏🏏🏏🏏🏏 | 6 |
Game Zone | 🏏🏏 | 2 |
a) Which store purchased the maximum number of cricket balls?
b) How many cricket balls did Winner purchase?
c) How many more cricket balls did Champions purchase than Sporty?
d) What percentage of the total cricket balls were purchased by Play On?
Solution:
Each cricket ball symbol 🏏 represents 8 cricket balls.
a) Champions has 7 cricket ball symbols, which means 7 × 8 = 56 cricket balls. This is the maximum.
b) Winner has 6 cricket ball symbols, which means 6 × 8 = 48 cricket balls.
c) Champions purchased 7 × 8 = 56 cricket balls
Sporty purchased 3 × 8 = 24 cricket balls
Difference = 56 - 24 = 32 cricket balls
d) Play On purchased 4 × 8 = 32 cricket balls
Total cricket balls purchased by all stores:
Sports King: 5 × 8 = 40
Sporty: 3 × 8 = 24
Champions: 7 × 8 = 56
Play On: 4 × 8 = 32
Winner: 6 × 8 = 48
Game Zone: 2 × 8 = 16
Total = 40 + 24 + 56 + 32 + 48 + 16 = 216 cricket balls
Percentage of cricket balls purchased by Play On = (32 ÷ 216) × 100 = 14.81% (approximately 15%)
10. The pictograph displays the total medals earned by various countries in a sports competition, where each symbol stands for 12 medals.
Country | Number of Medal Symbols | Number of Medals Won |
Country A | 🏅🏅🏅 | 3 |
Country B | 🏅🏅🏅🏅🏅 | 5 |
Country C | 🏅🏅🏅🏅 | 4 |
Country D | 🏅🏅 | 2 |
Country E | 🏅🏅🏅🏅🏅🏅 | 6 |
Based on the pictograph, draw a bar graph representing the number of medals won by each country. Then answer the following questions:
a) Which country won the maximum number of medals?
b) How many medals did Country C win?
c) What is the difference between the medals won by Country E and Country D?
Solution:
Each medal symbol 🏅 represents 12 medals.
First, let's calculate the actual number of medals:
Country A: 3 × 12 = 36 medals
Country B: 5 × 12 = 60 medals
Country C: 4 × 12 = 48 medals
Country D: 2 × 12 = 24 medals
Country E: 6 × 12 = 72 medals
[Note: In an actual solution, a bar graph would be drawn here showing the number of medals on the y-axis and countries on the x-axis]
a) Country E won 6 × 12 = 72 medals. This is the maximum.
b) Country C won 4 × 12 = 48 medals.
c) Country E won 6 × 12 = 72 medals
Country D won 2 × 12 = 24 medals
Difference = 72 - 24 = 48 medals
11. The pictograph shows the number of bicycles sold by a shop in different months. Each bicycle symbol represents 6 bicycles.
Month | Number of Bicycle Symbols | Number of Bicycles Sold |
January | 🚲🚲🚲🚲 | 4 |
February | 🚲🚲🚲 | 3 |
March | 🚲🚲🚲🚲🚲 | 5 |
April | 🚲🚲🚲🚲🚲🚲 | 6 |
May | 🚲🚲🚲🚲🚲 | 5 |
June | 🚲🚲 | 2 |
a) If the shop aims to sell at least 30 bicycles each month, in which months did the shop not achieve its target?
b) What was the total number of bicycles sold in the first quarter (January to March)?
c) By what percentage did the sales increase from February to April?
d) What was the average number of bicycles sold per month during these six months?
Solution:
Each bicycle symbol 🚲 represents 6 bicycles.
Number of bicycles sold in each month:
January: 4 × 6 = 24 bicycles
February: 3 × 6 = 18 bicycles
March: 5 × 6 = 30 bicycles
April: 6 × 6 = 36 bicycles
May: 5 × 6 = 30 bicycles
June: 2 × 6 = 12 bicycles
a) The shop aimed to sell at least 30 bicycles each month. Looking at the calculations:
January: 24 bicycles (target not achieved)
February: 18 bicycles (target not achieved)
March: 30 bicycles (target achieved)
April: 36 bicycles (target achieved)
May: 30 bicycles (target achieved)
June: 12 bicycles (target not achieved)
The shop did not achieve its target in January, February, and June.
b) Total bicycles sold in the first quarter:
January: 24 bicycles
February: 18 bicycles
March: 30 bicycles
Total = 24 + 18 + 30 = 72 bicycles
c) February: 18 bicycles
April: 36 bicycles
Increase = 36 - 18 = 18 bicycles
Percentage increase = (18 ÷ 18) × 100 = 100%
d) Total bicycles sold = 24 + 18 + 30 + 36 + 30 + 12 = 150 bicycles
Average = 150 ÷ 6 = 25 bicycles per month
A pictograph is a way to show data using pictures or symbols. In Chapter 22 of RD Sharma Class 6 Maths, students learn how to read and draw pictographs easily.
RD Sharma Solutions for Class 6 Chapter 22 explain pictographs step by step with solved examples. These solutions help students learn how to count and compare data using pictures.
Students should refer to RD Sharma Solutions because they offer easy explanations, clear pictures, and practice questions that make learning pictographs fun and simple.
You can download free RD Sharma Solutions for Class 6 Maths Chapter 22 (Data Handling – II – Pictographs) from Infinity learn website.