Search for: A car travels a distance of 360 km in 5 hours. What is the speed in m/s? A car travels a distance of 360 km in 5 hours. What is the speed in m/s? A40 m/sB30 m/sC10 m/sD20 m/s Fill Out the Form for Expert Academic Guidance!l Grade ---Class 1Class 2Class 3Class 4Class 5Class 6Class 7Class 8Class 9Class 10Class 11Class 12 Target Exam JEENEETCBSE +91 Preferred time slot for the call ---9 am10 am11 am12 pm1 pm2 pm3 pm4 pm5 pm6 pm7 pm8pm9 pm10pm Please indicate your interest Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning Language ---EnglishHindiMarathiTamilTeluguMalayalam Are you a Sri Chaitanya student? NoYes Verify OTP Code (required) I agree to the terms and conditions and privacy policy. Solution:A car travels a distance of 360 km in 5 hours. The speed of the car is 20 m/s.Given,Distance =360 km Time =5 hrSpeed =?We know,speed=distancetime =3605 =72 km/hrNow, convert in m/s:1 km=1000 m 1 hr=3600 sec Then,72 km/hr=72000 m3600 s =20 m/s Also Check: physics formulas Related content Top Online Courses for Class 11 JEE Preparation in Chennai Success Stories of IIT Toppers: Inspiration for Aspiring Students Infinity Learn: Best Online NEET Coaching for Class 11–12 Droppers in South India Top 5 Reasons Why Online Coaching is Better for JEE Main and JEE Advanced MC Full Form – Meaning, Uses, and Domain-Specific Definitions NADP Full Form – Nicotinamide Adenine Dinucleotide Phosphate IIT Full Form – Indian Institute of Technology OBC Full Form – Other Backward Classes ISO Full Form – International Standardization Organization MS Full Form – Master of Science