Search for: The frequency of a light wave in a material is 2×1014 Hz and wavelength is 5000 Ao. the refractive index of material will be The frequency of a light wave in a material is 2×1014 Hz and wavelength is 5000 Ao. the refractive index of material will be A1.40B1.50C3.00D1.33 Fill Out the Form for Expert Academic Guidance!l Grade ---Class 1Class 2Class 3Class 4Class 5Class 6Class 7Class 8Class 9Class 10Class 11Class 12 Target Exam JEENEETCBSE +91 Preferred time slot for the call ---9 am10 am11 am12 pm1 pm2 pm3 pm4 pm5 pm6 pm7 pm8pm9 pm10pm Please indicate your interest Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning Language ---EnglishHindiMarathiTamilTeluguMalayalam Are you a Sri Chaitanya student? NoYes Verify OTP Code (required) I agree to the terms and conditions and privacy policy. Solution:Velocity of light waves in material isv=νλ . . . .iRefractive index of material is μ=cv . . iiwhere c is speed of light in vacuum or air.or μ=cvλ . . . iiiGiven, v=2×1014Hzλ=5000 Ao=5000×10−10m,c=3×108m/sHence, from Eq. iii, we getμ=3×1082×1014×5000×10−10=3.00 Related content Top Online Courses for Class 11 JEE Preparation in Chennai Success Stories of IIT Toppers: Inspiration for Aspiring Students Infinity Learn: Best Online NEET Coaching for Class 11–12 Droppers in South India Top 5 Reasons Why Online Coaching is Better for JEE Main and JEE Advanced MC Full Form – Meaning, Uses, and Domain-Specific Definitions NADP Full Form – Nicotinamide Adenine Dinucleotide Phosphate IIT Full Form – Indian Institute of Technology OBC Full Form – Other Backward Classes ISO Full Form – International Standardization Organization MS Full Form – Master of Science